שיניתי את המציאות, קצת

אדם נכנס לתחנת רכבת ורוצה לנסוע מפתח תקווה לראשון לציון ואפילו שומו שמיים לחזור מראשון לביתו. אותו אדם הולך אל תחנת הרכבת, מכונת הכרטיסים שואלת למחוז חפצו, הוא כותב ראשון למיון, מקבל אפשרות לרכוש כרטיס לכיוון אחד, שני כיוונים או חופשי לנסיעות בלתי מוגבלות בכל היום כולל אוטובוסים. כיוון שכל מה שצריך האדם זה הלוך-ושוב… Read More »

החוב הלאומי – כתבה בערוץ 10 בהשתתפותי על הלוואות והדרך למטה

מערכת שלמה עובדת ביצירה של פרסומות והצעות שנועדו לגרום לנו להיות בחוב הולך וגדל. זה טוב לכולם חוץ מלנו. היה לי הכבוד לשתף פעולה עם ערוץ 10 ולהמציא חברה פיקטיבית למכירת הלוואות. אז איך מציעים לאנשים הלוואה ב- 50% ריבית בשנה באופן שבו הם יקבלו אותה? מסתבר שיש לי פוטנציאל לא רע בתור משווק אשראי… Read More »

עמלת פירעון מוקדם – עמלת היוון – קנס פירעון מוקדם

השבוע, 21/5/2018 היה לי הכבוד לייצג את הציבור כשלוח של התאחדות יועצי מימון לדיור (יועצי משכנתאות) בועדת הכלכלה של הכנסת. הדיון נסוב על הצעת חוק לביטול עמלה זו. יש לציין כי הועדה המקצועית של התאחדות יועצי המשכנתאות סייעה לדר’ שלמה קרעי מאונב’ בר-אילן ולחבר הכנסת קיש לנסח את הצעת החוק והנימוקים לה. במאמר זה אסביר… Read More »

איך לגרום לאנשים לרצות לשלם מסים

יצא שלפני יום העצמאות קראתי את ספרה המצוין של דר’ טלי שרוט – מה זה משנה. ממליץ מאד  גם לכם לקרוא אותו. בספרה מתארת דר’ שרוט כיצד אנשים שונאים כאשר השליטה אינה בידיים שלהם. כך למשל אחד הפחדים הנפוצים ביותר הוא הפחד מטיסה על אף שטיסה הינה פעילות בטוחה בהרבה מאשר נסיעה על הכביש. במטוס יש לנו חוסר… Read More »

ריביות משכנתה ממוצעות

בנק ישראל מפרסם בכל חודש את הריביות הממוצעות של משכנתאות. הדו”ח של בנק ישראל לוקה אמנם בחסר רב בגלל עירוב של הלוואות כתוצאה מרכישה לעומת מיחזורים, חלוקהק לא מספקת לפי אחוזי מימון, סוגי לקוחות או תדירות שינוי ריבית. לצורך הדוגמה, הלוואות פריים נספרות בממוצע כהלוואות לא צמודות יחד עם המשתנה כל חמש שנים לא צמודה.… Read More »

מיתוס ריביות סוף שנה במשכנתה

האם בסוף שנה אפשר לקבל ריביות טובות יותר בכל דצמבר מתמלא הפורומים, קבוצות הפייסבוק ושאר אמצעי הפצת ה*מידע בהמלצות לקחת את המשכנתה בסוף השנה כי אז הריביות נמוכות יותר. זה נשמע הגיוני, רוב האנשים אשר יש להם יעדי ביצוע כאלו ואחרים, מתאמצים לקראת סוף השנה לשפר עמדות כדי לקבל בונוסים גדולים יותר או להמנע מנזיפה… Read More »

תחזית נדל”ן ל- 2018

האם מחירי הדירות יירדו? במילה אחת – לא. בשתי מילים – כנראה שלא. כשהייתי סטודנט הגיתי יחד עם חבר חברת הזנק (סטארט־אפ) אשר הייתה בהחלט קרובה להיות אפל, אילו היינו מוציאים אותה לפועל. כל זוג בו האישה בהריון מכיר את ההמתנה לאפשרות לגלות את מין העובר. בטכנולוגיה של היום יש להמתין 3-4 חודשים עד לסקירת… Read More »

שאלות ותשובות – מגבלות בנק ישראל

ירושלים, ‏ל’ כסלו תשס"ז בנק ישראל הפיקוח על הבנקים אגף מדיניות והסדרה ירושלים, כ"ו באלול, תשע"ו 29 בספטמבר, 2016 הס-432 שאלות ותשובות – הנחיות המפקח על הבנקים – מגבלות למתן הלוואות לדיור 1. ביום 15 ביולי 2014 פרסם המפקח על הבנקים את הוראת ניהול בנקאי תקין מספר 329 -"מגבלות למתן הלוואות לדיור" )להלן: "הוראה 329"… Read More »

הקשר בין קוסקוס ביום שלישי, הצדעה והמשכנתה שלכם

בשבת שעברה הייתי בסיור מדהים בנוה צדק, תל אביב. אכתוב עליו מאמר שלם בהמשך אני מניח, זה שווה את זה. במהלך הסיור ראיתי טבעת על הקיר. בבית ממול, בצידו השני של הרחוב יש טבעת זהה על הקיר באותו גובה. תפקיד הטבעות הוא פשוט. מתחו בין שתי טבעות (כאמור, צדדים שונים הרחוב) חבל כביסה וכך תלו… Read More »

סיכום 2017 תחזית 2018

סיכום 2017 תמה עוד שנה אשר מכונה בישראל שנה אזרחית. תמיד שיעשע אותי עניין ה”אזרחית”. האם השנה העברית (יהודית) היא שנה צבאית? בכל מקרה השנה הנוצרית שהפכה לנפוצה בעולם משמשת בישראל כשנה עסקית. בניגוד לארצות הברית למשל בה ספטמבר עד אוקוטובר היא השנה העסקית (פיסקאלית). אז במקום בט”ו בשבט כמו אבותינו אנו מסיימים שנת מס… Read More »