מיכל צפיר מראיינת אותי על שתי טעויות של רוכשי דירות

היה לי העונג להתארח בתכנית הבוקר של מיכל צפיר בערוץ 10. בראיון שוחחנו על שתי טעויות של אנשים המתכוננים להליך רכישת דירה. כמובן שאת הטעות המרכזית של התייעצות עם מי שהאינטרס שלו שונה משלנו לא ציינתי כי אני די בטוח שקוראיי כבר מבינים שבבנק יש מוכר משכנתה ולא יועץ משכנתה. אבל השלב הבא בהתלבטויות שלנו… Read More »

משכנתא או משכנתה?

משכנתה או משכנתא? עד שסיימתי לכתוב את הספר שלי, התשובה הייתה ברורה לי. יש לכתוב משכנתא ובצורת הרבים משכנתאות. ספוילר: טעיתי. העורכת הלשונית של הספר קבעה ממשכנתה ולא משכנתא על פי האקדמיה ללשון (למה לאקדמיה ללשון אין שם עברי?), מילים בלשון נקבה שהגיעו מארמית או יוונית כגון קופסה או טבלה יש לסיים עם ה’ ולא א’. אין צורך… Read More »

ניגודי אינטרסים בעולם הפיננסי עולים לכם ביוקר רב

נניח שמישהו נתקע בך מאחור ברמזור וחברת הביטוח מסרבת לשלם בטענה שהשמאי (מהרשימה שלה) הכניס דברים שלא קשורים לתאונה והמוסך (אליו הפנתה חברת הביטוח) עשה תיקונים מוגזמים. אתה צריך לתבוע את חברת הביטוח. האם היית לוקח עורך דין שמקבל שכרו מחברת הביטוח? האם היית לוקח עורך דין שלא רק שהוא מקבל את שכרו מחברת הביטוח… Read More »

האם האוצר איבד את זה?

בכתבה שפורסמה היום ב- YNET עם ההודעה על ירידה בהתחלות הבניה, התקשיתי להבין אם הכתב העורך או דוברי האוצר איבדו לגמרי את הראש. שטף כזה של נתונים סותרים גרם לי לחשוב שחיברו כתבות משנים שונים לכדי כתבה אחת. אם זה לא היה מצחיק וכו’… הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה כי התחלות הבניה ירדו ב- 12%. כל… Read More »

שיניתי את המציאות, קצת

אדם נכנס לתחנת רכבת ורוצה לנסוע מפתח תקווה לראשון לציון ואפילו שומו שמיים לחזור מראשון לביתו. אותו אדם הולך אל תחנת הרכבת, מכונת הכרטיסים שואלת למחוז חפצו, הוא כותב ראשון למיון, מקבל אפשרות לרכוש כרטיס לכיוון אחד, שני כיוונים או חופשי לנסיעות בלתי מוגבלות בכל היום כולל אוטובוסים. כיוון שכל מה שצריך האדם זה הלוך-ושוב… Read More »

החוב הלאומי – כתבה בערוץ 10 בהשתתפותי על הלוואות והדרך למטה

מערכת שלמה עובדת ביצירה של פרסומות והצעות שנועדו לגרום לנו להיות בחוב הולך וגדל. זה טוב לכולם חוץ מלנו. היה לי הכבוד לשתף פעולה עם ערוץ 10 ולהמציא חברה פיקטיבית למכירת הלוואות. אז איך מציעים לאנשים הלוואה ב- 50% ריבית בשנה באופן שבו הם יקבלו אותה? מסתבר שיש לי פוטנציאל לא רע בתור משווק אשראי… Read More »

עמלת פירעון מוקדם – עמלת היוון – קנס פירעון מוקדם

השבוע, 21/5/2018 היה לי הכבוד לייצג את הציבור כשלוח של התאחדות יועצי מימון לדיור (יועצי משכנתאות) בועדת הכלכלה של הכנסת. הדיון נסוב על הצעת חוק לביטול עמלה זו. יש לציין כי הועדה המקצועית של התאחדות יועצי המשכנתאות סייעה לדר’ שלמה קרעי מאונב’ בר-אילן ולחבר הכנסת קיש לנסח את הצעת החוק והנימוקים לה. במאמר זה אסביר… Read More »

איך לגרום לאנשים לרצות לשלם מסים

יצא שלפני יום העצמאות קראתי את ספרה המצוין של דר’ טלי שרוט – מה זה משנה. ממליץ מאד  גם לכם לקרוא אותו. בספרה מתארת דר’ שרוט כיצד אנשים שונאים כאשר השליטה אינה בידיים שלהם. כך למשל אחד הפחדים הנפוצים ביותר הוא הפחד מטיסה על אף שטיסה הינה פעילות בטוחה בהרבה מאשר נסיעה על הכביש. במטוס יש לנו חוסר… Read More »

ריביות משכנתה ממוצעות

בנק ישראל מפרסם בכל חודש את הריביות הממוצעות של משכנתאות. הדו”ח של בנק ישראל לוקה אמנם בחסר רב בגלל עירוב של הלוואות כתוצאה מרכישה לעומת מיחזורים, חלוקהק לא מספקת לפי אחוזי מימון, סוגי לקוחות או תדירות שינוי ריבית. לצורך הדוגמה, הלוואות פריים נספרות בממוצע כהלוואות לא צמודות יחד עם המשתנה כל חמש שנים לא צמודה.… Read More »

מיתוס ריביות סוף שנה במשכנתה

האם בסוף שנה אפשר לקבל ריביות טובות יותר בכל דצמבר מתמלא הפורומים, קבוצות הפייסבוק ושאר אמצעי הפצת ה*מידע בהמלצות לקחת את המשכנתה בסוף השנה כי אז הריביות נמוכות יותר. זה נשמע הגיוני, רוב האנשים אשר יש להם יעדי ביצוע כאלו ואחרים, מתאמצים לקראת סוף השנה לשפר עמדות כדי לקבל בונוסים גדולים יותר או להמנע מנזיפה… Read More »